Merri 1 punim falas ne porosite mbi 100eu

Arti provokativ – cka eshte per ju?

Cka eshte arti provokativ?

mas pari diqysh po tutna qe kom me shkru qaq pak

sa qe ka mu harxhu ideja menjehere
e diqysh po du mu ngut me shkru sa ma shpejt
me pa qka po del prej mendjes tem ne kete rast
mmmm spom pritet
ok qe po vazhdoj

29
qka ke arti provokativ

hmmm

ma teper e kisha bo qka eshte art provokativ ne Kosove
sepse nuk eshte njejte si ketu si ne ndonje vend tjeter
kete e percakton edhe mentaliteti
sado e informuar te jete masa

ndjenja e turpit eshte prezent sidomos sado qe jane afer njerezit e aferm ne kete rast

arti provokativ ne Kosove i ka disa emra

26

provokimi shoqeror
seksual
fetar edhe ndonje tjeter qe spo me bjen aq ne mend
por qe sigurisht qe nuk eshte me me rendesi sesa keto

dihen te dyjat
edhe ai seksual dhe ai fetar
lojera taboo

provokative pa ofendim dhe shqetesim ska si te jete ashtu
por provkative dhe te jete e bukur atehre transformohet ne artistike
e dashuron por sguxon ta prekesh
kqyr me sy se sosht per ty babko
qishut e ka ky muhabet

por kur ai art provokativ qfaredo qofte e mberrin me te prek emocionalisht
dhe te ben pervete si nje lider lufterash
qe don ta ndihmosh e perkrahesh deri ne vdekje
atehere si une edhe ju gjihtsesi doni ta shijoni deri ne fund

provokuese quhet edhe kur ka pretendim ta ndryshoj masen
kur nje lider ka vnu nje ligj
te cilin skane pas mundesi tja ndryshojne bashkejetuesit e tij
dhe vjen nje artist qe ven ne pah diqka qe e tmerron at mase me shperlarje truri

krejt kjo e bjen nje perfundim se e tera qka kemi dite apo pse e kemi emertu nje gje me diqka
po vjen duke u ndryshu
duke i dal te palarat ne pah
jemi duke e kuptuar veten me teper

ne fund duke e shkru kete
po e mendoj qe ska gjera taboo
qe vetem i kemi emertuar ashtu
sepse si te painformuar kemi qene te lendueshem
e tash dijme me teper
sna ben pershtypje asgje

24

qofte provokuese apo jo
edhe pse qfardo qofte ai provokim zgjat jo me shume se dy dite e gjysme
(koha sa hena e pershkron nje shenje zodiakale dhe pastaj del ne tjetren e qe i ben njerezit
ta harrojne ate gje dhe te mirren me te rejat tjera ne jete)

e dita ne fillim
qe kjo eshte shume e thelle dhe eshte vehstire ta perthekosh me nje shkrim kaq minimal
prape ne prapavije i pata metallicat perderisa e shkrova kete

ju uroj ta shijoni jeten
shume shume
aq shume sa te ju del per hundesh
apo jo
ndoshta jo
ma mire jo
sa the doni anyway
having mental M